Didžiausias JAV apribotos rizikos fondas išparduoda rublius
Autorė: Jelena Tarakanova
Pasaulinė finansų rinka keičia savo požiūrį į Rusijos rublį ir kitas besivystančių šalių valiutas. Didžiausias JAV rizikos draudimo fondas fiksuoja rekordinį klientų lėšų nutekėjimą. Apie tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai.
Vienas stambiausių JAV biržos fondų iShares JP Morgan USD Emerging Markets Bond ETF specializuojasi besivystančių šalių obligacijose. Per 2 metus jis pirko Rusijos rublius investicijoms į Rusijos valstybės skolą. Šiuo metu fondo specialistai fiksuoja rekordinį per 3 metus klientų lėšų nutekėjimą.
Šaltinio etf.com duomenimis kapitalo nutekėjimas fonde yra fiksuojamas 7 iš 8 praėjusių savaičių. Tik rugsėjo mėnesį iš fondo, kurio investicijos į Rusijos vyriausybės obligacijas yra didžiausia investicija, išplaukė beveik 221,3 mln. dolerių. Pradedant nuo liepos 1 dienos kapitalo nutekėjimas sudaro apie 1,2 mlrd. dolerių.
Prieš kapitalo nutekėjimą buvo rekordinės per visą fondo istoriją investicijų įplaukos. Buvo beprecedentės įplaukos pagal trukmę ir apimtis - per laikotarpį nuo 2016 metų sausio iki 2017 metų birželio mėnesio kapitalo savininkai fondo pagalba norėjo investuoti į besivystančių šalių valiutas 4,4 milijardo JAV dolerių.
Praėjusią vasarą tendencija dramatiškai pasikeitė - klientai ėmė reikalauti grąžinti pinigus. Norėdamas patenkinti klientų reikalavimus fondas ėmė išpardavinėti valiutas ir obligacijas, į kurias prieš tai buvo investuoti aktyvai. Be rublio fondas investavo į Brazilijos realus, Indonezijos rupiją, Turkijos lyrą, Meksikos pesą ir kitas valiutas. Daugeliu atvejų kalbame apie piniginius vienetus šalių, kurios laikosi aukštų palūkanų normų politikos, kad pritrauktų spekuliacinį užsienio kapitalą.
FRS politika verčia investuotojus fiksuoti pelną
Nerezidentai per pusantrų metų į Rusijos valstybės skolą investavo apie 15 mlrd. dolerių. Šių metų rugpjūtį kitų šalių piliečių rankose buvo apie 2 trilijonus rublių Rusijos vyriausybės skolų. Nustatant kapitalo nutekėjimo iš fondo priežastis profiliniai specialistai nurodo būsimą Amerikos FRS pinigų politikos griežtinimą.
Komentaruose resursui finanz.ru vyriausiasis VTB 24 banko analitikas Stanislavas Kleščevas (Stanislav Kleshchev) teigia, kad būsimas JAV reguliatoriaus pinigų politikos griežtinimas verčia kapitalo savininkus fiksuoti pelną. Gruodį FRS planuoja vėl didinti palūkanų normas, o nuo spalio reguliatorius pradeda balanso mažinimo įgyvendinimo programą. Todėl planuojamas dolerinio likvidumo, įdiegto į rinką po 2008 metų krizės, išvedimas.
VAB „Promsvezbank“ analitikas Michailas Podubskij (Mikhail Poddubsky) pažymi, kad nuo kapitalo srautų priklausančios besivystančių šalių valiutos nuo praėjusios savaitės pabaigos sinchroniškai praranda vertę. Nepavyko tokio likimo išvengti ir Rusijos rubliui. Analitikai informuoja, kad nuo pirmadienio Rusijos rublio kursas JAV dolerio atžvilgiu susilpnėjo1 procentu ir tai yra šiek tiek neįprasta naftos kainos pakilimo iki 2metų maksimumų fone.
Kompanijos Freedom Finance Operacijų skyriaus viršininkas fondų rinkoje Grigorijus Vaščenko (George Vashchenko) primena, kad nerezidentų srautai į FPO (Federalinės paskolos obligacijos), pagal Centrinio banko informaciją, dar vasaros pradžioje buvo nesėkmingi. Po to, rugpjūtį, pirkėjai sugrįžo, tačiau, atrodo, kad pagrindinis investavimo tikslas buvo gauti pelną trumpalaikėje perspektyvoje. Spekuliacinių operacijų ribose investuotojai pirko vertybinius popierius, kai Centrinis bankas sumažino palūkanų normas. Po reguliuotojo sprendimo paskelbimo obligacijų vertė staiga pakilo į aukščiausią lygį nuo 2013 metų, vertybinių popierių savininkai galėjo jas pelningai parduoti.
Šiandien rinkoje galima pastebėti tvarkingą, apdairų pelno fiksacijos siekį. Nuo liepos mėnesio FPO (RGBI (Rusijos valstybinių obligacijų indeksas) kainų indeksas parodė rekordinį nuosmukį. Praėjusį trečiadienį vykę aukcionai, pirmą kartą nuo gegužės mėnesio, Rusijos finansų ministerijai baigėsi nesėkmingai. Iš planuotos apie 40 milijardų rublių apimties finansų institucija realizavo vertybinių popierių tik už 25 milijardų rublių sumą.
Metallinvestbank Pinigų ir valiutų rinkos operacijų viršininkas Sergėjus Romančiukas (Sergey Romanchuk) užsieniečių pasitraukimą iš FPO ir Carry-Trade operacijų įvardija, kaip pagrindinę riziką rublio kursui. Šiuo momentu neigiamo šių tendencijų efekto Rusijos vyriausybė negali niekuo sušvelninti. Mokėjimų balansas valstybėje šiuo metu yra neigiamas - nuo birželio ekonomika neteko 6,2 mlrd. dolerių daugiau nei uždirbo - laisvos valiutos atsargos bankuose sumažėjo beveik iki nulinės žymos.
VTB 24 banko analitikas Aleksėjus Mikėjevas (Alexey Mikheev) prognozuoja, kad FRS politikos griežtinimas ir rekordinės JAV valstybinės skolos perkėlimas į ketvirtąjį ketvirtį (501 milijardų dolerių suma) Rusijos rubliui gali sukelti nemalonius padarinius. Tarp galimų tendencijų - masinį kapitalo savininkų bėgimą nuo visų galimų rizikingų operacijų.
Neatmetama, kad būsimas aktyvų išpardavimas su didelės rizikos rodikliu bus lydimas JAV dolerio kainos augimo ir masinio užsienio kapitalo išvedimo iš besivystančių šalių. Mikėjevas mano, kad kitų metų pradžioje euras kris iki pariteto su JAV doleriu lygio. Tuo tarpu JAV dolerio vertė gali viršyti 65 rublių lygį.
Autorės nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone. Jei turite kitą nuomonę, parašykite ją komentaruose.