Stambiausi pasaulio centriniai bankai užbaigia pigių pinigų šventę
Autorius: Aleksandras Dyničenko (Aleksandr Dyničenko)
Stambiausi pasaulio centriniai bankai baigia pigių pinigų šventę, taip suduodami smūgį pasaulinei finansų sistemai. Monetarinės politikos sugriežtinimo padarinių ilgai laukti neteks, praneša Vesti.Ekonomika.
Pagrindiniai monetarinių stimulų šaltiniai pasaulinei finansų sistemai - JAV Federalinių rezervų sistema (FRS), Europos centrinis bankas ir Japonijos bankas - paskelbė apie monetarinės politikos švelninimo epochos pabaigą.
FRS vadovas Džeromas Pauelas (Jerome Powell) šią savaitę pareiškė, kad jis nešvelnins pinigų-kredito politikos, net jei chaosas besivystančiose rinkose ir toliau plėsis. Mario Dragi (Mario Draghi) paskelbė kad iki šių metų pabaigos ECB QE bus nutrauktas. Japonijos bankas pranešė apie ketinimą sumažinti aktyvų išpirkimo apimtis.
Net Kinijos Liaudies Bankas priverstas sušvelninti monetarinę politiką, kad būtų užkirstas kelias korporatyviniams defoltams ir investicinio aktyvumo sulėtėjimui.
Pasaulinių fondų valdytojai, kuriuos apklausė Bank of Amerika analitikai, pastatė į vieną eilę JAV prezidento Trampo (Trump) sukeltus prekybinius karus su „vanagiška Federalinio rezervo/ECB politikos klaida“. Iki rudens pabaigos FRS planuoja kas mėnesį iš finansų sistemos išimti po 50 mlrd. dolerių. Europos centrinio banko QE sumažinimas atims iš finansų sistemos stimulų už 2 trilijonus dolerių.
Pasaulinės finansų sistemos problema yra ta, kad centriniai bankai pigiais pinigais išpūtė nematytą „burbulą“, kurį nupūsti bus ne taip jau lengva. Tarptautinių finansų instituto paskaičiavimais, 2017 metų pabaigoje pasaulio skola pasiekė 318 procentų pasaulio BVP, o tai yra 48 procentiniais punktais daugiau nei 2008 metų „burbulo“ viršūnėje, kai sprogo Lehman Brothers bankas ir prasidėjo pasaulinė finansų krizė. Pagrindinė problema - besivystančiose rinkose, kur skola išaugo nuo 145 iki 210 procentų BVP. Valiutų krizė jau prasidėjo Argentinoje ir Turkijoje ir tuoj tuoj startuos Brazilijoje, Pietų Afrikoje ir Indonezijoje.
Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone. Jei turite kitą nuomonę, parašykite ją komentaruose.