Šanchajaus biržoje pradėta prekiauti naftos ateities sandoriais juaniais
Autorius: Aleksandras Dyničenko (Aleksandr Dyničenko)
Kovo 26 dieną Šanchajaus tarptautinėje energetikos biržoje (INE) pirmą kartą oficialiai buvo prekiaujama ateities sandoriais (anglų k. futures) nuominuotais juaniais, pranešė naujienų agentūra Xinhua.
Kaip pažymėta naujienų agentūros pranešime, šie derivatyvai „užsienio investuotojams tapo pirmaisiais ateities sandoriais žemyninėje Kinijos dalyje“.
Prekybą INE naftos ateities sandoriais pradėjo prekiautojas - kompanija Glencore iš Šveicarijos. Brokerinės kompanijos Xinhu Futures generalinio direktoriaus Jango Sidongo (Yang Xidong) nuomone, tai „atspindi didelį užsienio investuotojų susidomėjimą ir entuziazmą Kinijos naftos ateities sandoriais“.
Prekybos sesijos atidarymo metu rugsėjo mėnesio naftos ateities sandorių vertė šoktelėjo 6 procentais, nuo 69,78 iki 70,85 dolerio už barelį. Agentūra Reuters, kuri paskelbė šias naujienas, naudojo labiau investuotojams įprastus piniginius vienetus - JAV dolerius, o ne juanius. Xinhua gi pateikė kainas Kinijos valiuta - 416 juanių (65,8 dolerio), 388 juanių ir 375 juanių, priklausomai nuo pristatymo laiko.
Pirmaisiais naftos ateities sandorių pirkėjais už juanius tapo naftos perdirbimo gamykla Shandong Wonfull.
Taigi, tokiu būdu tai, kas buvo kalbama ekonomistų ir finansininkų sluoksniuose pastaraisiais mėnesiais, išsipildė: Pekinas metė iššūkį dolerio hegemonijai pasaulinėje naftos rinkoje. Tačiau analitikai neskuba ploti rankomis, baimindamiesi KLR reguliavimo institucijų įsikišimo prekybos metu. „Tas faktas, kad vyriausybė skatina šią prekybą, taip pat nesivaržo įsikišti ir keisti taisykles, gali užkirsti kelią žaidėjų dalyvavimui“, - pabrėžė konsultacinės energetikos kompanijos FGE prezidentas Džefas Braunas (Jeff Brown).
Kinija yra stambiausia „juodojo aukso“ vartotoja ir importuotoja pasaulyje (vidutiniškai 2017 metais į Kiniją buvo įvežta 8,4 milijono barelių per dieną), todėl Pekine tikimasi, kad ateities sandoriai juaniais adekvačiau atspindės sąlygas naftos rinkoje Azijos regione.
Autoriaus nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone. Jei turite kitą nuomonę, parašykite ją komentaruose.