Ar JAV Federalinis rezervas gali užkirsti kelią fondų rinkos žlugimui?
Autorė: Jelena Tarakanova
Kad būtų išvengta žlugimo valstybės akcijų rinkoje, JAV FRS sušvelnino retoriką. Ekspertai stengiasi nustatyti, kokius padarinius sukels reguliatoriaus veiksmai ir ką tai reiškia investuotojams.
BCS Broker tarptautinių rinkų analitikė Oksana Kolodenko (Oksana Kholodenko) savo blogo publikacijoje rašo, kad gegužės pradžioje JAV Federalinis rezervas pastebimai sušvelnino savo retoriką. Žinyba peržiūrėjo ankstesnį Amerikos ekonomikos būklės vertinimą nuo lėtėjimo iki solidaus augimo.
Gali būti, kad reguliatoriaus specialistai supranta, kad Amerikos akcijų rinkoje artimoje ateityje prasidės korekcijos etapas, todėl, siekiant išvengti rinkos žlugimo, FRS turi sukurti papildomus ekonomikos ir finansų rinkos palaikymo mechanizmus. Kol kas sunku pasakyti, kiek veiksmingas bus reguliatoriaus pozicijos pakeitimas.
Kaip žinoma, praėjusiais metais JAV federalinių rezervų fondas keturis kartus didino palūkanų normą. Dabar reguliatoriaus atstovai pareiškia, kad einamaisiais metais daugiau nebebus svarstoma galimybė padidinti rodiklį. Be to, FRS mano, kad 2020 metais gali būti net vienas normos sumažinimas.
Prie pinigų-kredito politikos švelninimo taip pat prisideda proceso „QE atvirkščiai“ koregavimas, kurį žinyba paskelbė kovo mėnesį. Tuo metu reguliatorius nusprendė atsisakyti dalies lėšų, gautų iš pasibaigusių obligacijų balanse, reinvestavimo. Spalį baigsis balanso mažinimas. Tai reiškia, kad rudenį viena monetarinio griežtinimo priemonė nustos veikti.
Dar labiau teigiamai yra nusiteikę rinkos dalyviai. Išvestinių finansinių priemonių segmente su didesne, kaip 50 procentų tikimybe, iki šių metų pabaigos tikimasi švelninimo ir palūkanų normos sumažėjimo. Tikimybę leidžia įvertinti ateities sandorių fed funds rate dinamika. Rinkos lūkesčiai gana dažnai aplenkia reguliatoriaus sprendimus, taip netiesiogiai įtakodami FRS politiką.
Reguliatoriaus politikos švelninimas sustiprins ekonomiką
Pasak eksperto, JAV Federalinio rezervo politikos sušvelninimas padės sustiprinti šalies ekonomiką. Proceso esmė iš tikrųjų yra labai paprasta. Palūkanų normų mažėjimo fone sudaromos palankios sąlygos skolinimui. Multiplikatoriaus efekto dėka ekonomika apskritai gali vystytis aktyviau.
Daugiau nei pusė amerikiečių šiandien investuoja pinigus į akcijas, nukreipdami į vertybinius popierius, įskaitant pensijų santaupas. Fondų rinkos žlugimas neišvengiamai turės neigiamą poveikį vartotojų nuotaikai. Todėl reguliatorius nuolat laiko ranką ant pulso ir stebi ne tik infliacijos ir darbo rinkos rodiklius, bet ir finansines sąlygas. Prezidentas Trampas (Trump) anksčiau ne kartą kritikavo FRS dėl mažų normų ir rodiklių didinimo. Iš tikrųjų nėra sunku suprasti, kad prezidentas ir Federalinio rezervo vadovas Džeromas Pauelas (Jerome Powell) siekia vieno tikslo - Amerikos ekonomikos augimo ar bent jau stabilumo.
Sušvelninus pasaulio centrinių bankų retoriką, kilusią optimizmo naujų JAV ir Kinijos prekybos derybų fone, metų pradžioje Amerikos rinkoje buvo užfiksuotas galingas ralis. Nuo šių metų pradžios iki gegužės 3 dienos indeksas S & P 500 pridėjo 17,5 procento ir sėkmingai atnaujino istorinį maksimumą.
Labiausiai tikėtina, kad priėmus sprendimus JAV akcijų rinka neaugs pagal eksponentę. Ėmė augti vidutinės trukmės korekcijos rizikos. Besivystančioms rinkoms padėtis taip pat yra nepalanki, pagrindinis problemų šaltinis yra „prekybos karas“.
Atsižvelgiant į lydinčias aplinkybes, galime manyti, kad rinkos laukia gana permainingos (anglų k. volatility) vasaros. Tačiau nėra jokios priežasties bijoti pernelyg didelio kintamumo, nes FRS rezervai vis dar turi pakankamai išteklių, kurių dėka reguliatorius gali palaikyti rizikingus aktyvus. Jei padėtis finansų rinkose pablogės, JAV Federalinis rezervas gali imtis žodinių intervencijų, po kurių sumažins palūkanų normas.
Reikėtų priminti, kad galingas ankstesnių metų korekcijas FRS baigdavo lėtindamas monetarinio griežtinimo ciklą, ką reguliatorius daro ir dabar. Šį kartą FRS gali prireikti radikalesnių priemonių, nes rizika pasaulio ekonomikai labai padidėjo. Reguliatoriaus arsenale esančios priemonės ilgalaikėje perspektyvoje gali būti išnaudotos. Savo ruožtu verslo ciklo pasikeitimas gali staigiai pakeisti bulių tendenciją JAV akcijų rinkoje, kuri trunka ilgiau nei 10 metų. Po numatomo žlugimo rinka gali pereiti prie „meškų“ scenarijaus.
Įdomūs judesiai galimi ir užsienio valiutų rinkoje. Formaliai FRS retorikos sušvelninimas yra bloga naujiena doleriui. Tačiau, kai akcijų rinka smunka, investuotojai dažniausiai eina prie dolerio. Būtent taip veikė rinkos dalyviai 2011 metais, kai agentūra „Standard & Poor's“ sumažino JAV kredito reitingą. Šiuo atveju situacija yra nepalanki besivystančių šalių valiutoms.
Euro zonoje klostosi mažiau palanki ekonominė padėtis, nei JAV. ECB pripažįsta, kad regiono ekonomikai labai reikia skatinimo. JAV ir Vokietijos vyriausybės obligacijų pajamingumo spredai artėja prie rekordinių lygių, daugelio euro zonos suverenių bondų pajamingumas yra neigiamas. Tai rodo artėjantį euro susilpnėjimą dolerio atžvilgiu; eur/uds pora gali sumažėti iki 1,09.
Apibendrindamas ekspertas teigia, kad FRS retorikos sušvelninimas rizikingiems aktyvams yra palankus, tačiau teigiamas poveikis greitu laiku gali būti išnaudotas. Amerikos reguliatoriaus vadovybė kontroliuoja padėtį ir aiškiai neplanuoja leisti, kad šalies fondų rinka žlugtų. Todėl finansų aikštelėse didėjant turbulencijai FRS jau šiais metais gali sumažinti palūkanų normas. Vasaros mėnesiais į rinkas gali grįžti didelis kintamumas (anglų k. volatility), o tai gali lemti naujos „pigių pinigų epochos“ pradžią.
Autorės nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone. Jei turite kitą nuomonę, parašykite ją komentaruose.