Kokia naftos kaina šiandien yra teisinga?
Autorė: Jelena Tarakanova
Daugeliui šalių, kurių biudžetas daugiausia susideda iš energijos nešėjų eksporto pajamų, nafta yra labai svarbus rodiklis. Šiuo metu ekspertai skirtingai žiūri į aukštos naftos kainos išsaugojimo perspektyvas. Apie tai praneša verslo žmonių portalo „Market Leader“ žurnalistai.
Apžvalgininkas Osama Suleimanas savo publikacijoje leidiniui Al-Eqtisadiya rašo, kad tarptautinės ataskaitos „Naftos kainos“ puslapiuose rašoma, kad 10 dienų laikotarpyje Brent markės naftos kaina sugebėjo išsilaikyti 60 dolerių už barelį lygyje. Tokie įvykiai rinkoje tapo naftos gamintojų lūkesčių pokyčių priežastimi. Dabar daugelyje naftą eksportuojančių šalių tikima, kad trumpalaikėje perspektyvoje energijos nešėjo vieneto pristatymo kaina pakils iki 70 dolerių.
Naftos kainos didėjimas yra visiškai tikėtinas scenarijus ir nėra tokia jau tolima svajonė, kaip manyta anksčiau. Tarptautiniame pranešime sakoma, kad OPEC niekada neskelbė tam tikro kainų lygio lūkesčių. Tačiau analitikai mano, kad naftos kainų padidėjimas iki 60 dolerių už barelį lygio buvo vienas kartelio tikslų, atsižvelgiant į gamybos apimčių mažinimo susitarimą.
Pagrindinis dėmesys, kalbant apie susitarimą, buvo sutelktas į rinkos pusiausvyros atkūrimą. Likus savaitei iki OPEC viršūnių susitikimo, kuris vyks lapkričio 30 Vienoje, Austrijoje, kai kurie naftos gamintojai pradėjo svarstyti 70 JAV dolerių už barelį lygį, kaip „teisingą kainą“ būsimu laikotarpiu. Kita vertus, organizacijos sėkmė, didinant naftos kainą rinkoje, priartina naują skalūnų naftos gavybos bangą JAV.
Praėjusios savaitės viduryje naftos kainos nukrito iki žemiausio lygio nuo praėjusio augimo. Analitikai paaiškino, kad to priežastis buvo duomenys apie žalios naftos importo sumažėjimą į Kiniją. Tačiau energijos nešėjo kainos sumažėjimas pasirodė apribotas dėl stipraus palaikymo, kuriam pasitarnavo OPEC+ susitarimas. Pakto dalyviai planuoja pratęsti apribojimus kitais metais.
Ribotą nuosmukį taip pat galima paaiškinti pelno gavimu tuo momentu, kai kainos pirmą kartą per ilgą laiką išlieka aukštame lygyje. Saudo Arabijoje buvo imtasi rimtų kovos su korupcija priemonių, sumažėjo naftos atsargos JAV. Er-Rijado priimtas kovos su korupcija priemones Energetikos tyrimų centro vadovas iš Lozanos, Šveicarijos, Ambrožio Fasolis (Ambrogio Fasoli) vadina vienomis svarbiausių naftos kainų augimo iki rekordinio lygio priežasčių.
Atsargų sumažėjimas JAV prisideda prie to, kad naftos kaina ir toliau sparčiai didėja. Tačiau kainų augimas trumpam sustoja dėl pelno ir kitų veiksnių, įskaitant Kinijos ekonomikos rodiklius. Ekspertas priduria, kad daugelis tarptautinių finansinių institucijų pakeitė savo prognozes dėl naftos kainų ketvirtąjį šių metų ketvirtį ir kitų metų pradžioje.
Dar daugiau optimizmo prognozėse
Pavyzdžiui, Morgan Stanley padidino savo prognozę dėl Brent markės naftos šių metų pabaigoje iki kainų 62 dolerių už barelį žymos. Pažymėtina, kad ankstesnėse prognozėse buvo nurodyta 55 dolerių už minėtos naftos rūšies vieneto pristatymą.Ambrožio Fasolis (Ambrogio Fasoli) sako, kad metinėje OPEC ataskaitoje pagerintas naftos paklausos vertinimas ir kalbama apie susitarimo pratęsimą. Šie pareiškimai, be abejo, duos impulsą kainų augimui ir pagerins būsimos rinkos atsigavimo pasitikėjimo atmosferą iki visiškos stabilizacijos artimiausioje ateityje.
Oskaras Endesneris (Oskar Andesner), kuris vadovauja Artimųjų Rytų departamentui Austrijos federalinėje palatoje, savo ruožtu, pareiškė, kad OPEC vadovybės planai yra šiek tiek atitrūkę nuo realybės. Kaip žinia, generalinis kartelio sekretorius Mohamedas Barkindo (Mohammed Barkindo) paskelbė apie pastangas padaryti naftos kainas mažiau jautriomis geopolitinio pobūdžio veiksniams. Austrijos politikas iškeltą užduotį vadina sudėtinga dėl pasaulyje esamo glaudaus ryšio tarp politikos ir energetikos.
Endesneris pažymi, kad rinką, matyt, įtakoja antikorupcinės priemonės, kurių buvo imtasi Saudo Arabijoje. Er-Rijado sprendimas turės teigiamą poveikį šalies ekonomikai ir visam regionui. Tuo pačiu metu geopolitiniai veiksniai ir toliau daro didelį poveikį, nes rinka dar neįveikė kelių sukrėtimų padarinių. Kalbama apie krizės, susijusios su galimu Kurdistano atsiskyrimu ir su Irano ir Turkijos kartelinių priemonių įtaka, padarinius. Ankaros ir Bagdado veiksmais siekiama suardyti žalios naftos transportavimo maršrutus iš regiono į daugelį stambių rinkų pietų Europoje.
Austrijos politikas atkreipia dėmesį į tai, kad metinėje OPEC ataskaitoje paminėta tai, kad ateinančiais metais tikimasi gamybos JAV pagyvėjimo. Prognozuojamas gamybos augimas turėtų padidinti kainas ir investicinį aktyvumą. Tačiau gamybos augimas JAV nebus grėsmė rinkos stabilumui, kaip atsvara bus didelis paklausos lygio augimas ir sėkmingi gamintojų veiksmai apriboti naftos tiekimą ir įsisavinti perteklines atsargas.
Bulgarų patarėjas ekonomikos klausimais Vienoje Andrejus Janivas primena, kad Saudo Arabijos priemonės, kuriomis siekiama kovoti su korupcija, pirmą kartą per ilgą laiką iškėlė naftos kainas į aukštą lygį. Be to, kovos su korupcija iniciatyvos padėjo remti gamintojų pastangas atkurti rinkos aktyvumą ir iškėlė energijos nešėjo kainos siekius į naują lygį, kuris yra pajėgus sustiprinti šalių-gamintojų biudžetus.
Autorės nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone. Jei turite kitą nuomonę, parašykite ją komentaruose.